Nápoj z RAW divoko rastúcej kurkumy – Ajurvérdske zlato

Recept na lahodný nápoj nájdete na konci článku.

Kurkuma ako liek, korenie bežne používané v indickom kari, má dlhú históriu medicínskeho použitia v čínskej a indickej ajurvédskej medicíne. Okrem konzumácie kurkumy vo varených jedlách doporučujeme mletú kurkumu zmiešať s vodou a piť ju ako tonikum. Táto rastlina obsahuje kurkumín, ktorý pomôže posilniť prirodzené liečebné schopnosti vášho tela.

Prevencia proti rakovine

Curcumin, hlavná zložka kurkumy, je silný antioxidant. Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú chrániť vaše telo pred nestabilnými molekulami, ktoré môžu poškodiť bunky. Abstrakt v “ Proti nádorovom výskume – Anticancer Research“ v januári 2003 poznamenal, že rozsiahly výskum za posledných 50 rokov naznačuje, že kurkumín má obrovský potenciál v prevencii a liečbe rakoviny. Jeho silný účinok vyplýva zo svojej schopnosti zamedzenia šírenia rôznych nádorových buniek.

Zdravie srdca

Kurkuma korenie je spojená s nižšou hladinou cholesterolu a prevenciou artériosklerózy, ktorá je zodpovedná za tvorbu povlaku v tepnách, čo môže viesť k mŕtvici alebo infarktu. Kurkuma taktiež napomáha chrániť pred tvorbou krvných zrazenín na stenách tepien. Abstrakt publikovaný v „Acta Medica Indonesiana“ v októbri 2008 poznamenal, že pri štúdii účinku kurkumínu na celkový cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol a triglyceridy bolo dokázané že kurkumín znížil hladinu celkového cholesterolu a LDL cholesterol, u pacientov známeho ako zlý cholesterol.

Znižuje zápal

Kurkuma napomáha znížiť zápal a zmierniť bolesť kĺbov v podmienkach pri osteoartróze. Abstrakt publikovaný v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine: Výskum paradigmu, praxe a politiky „vo februári 2003 poznamenal, že prehľad literatúry o protizápalovej aktivite kurkumínu ukázal účinnosť kurkumínu ako protizápalového činidla vďaka svojej schopnosti blokovať rôzne látky, ktoré zohrávajú úlohu v spôsobovaní zápalu.

Ako si teda pripraviť lahodný nápoj z RAW divoko rastúcej kurkumy?

Ingrediencie:

Príprava:
V pohári zmiešame kurkumu, štipku čierneho korenia a šťavu z citróna/limetky. Nalejeme prvý 1 dcl vody, dobre premiešame, dolejeme druhý dcl vody a opäť dobre premiešame. V prípade variantu na sladko dochutíme kokosovým cukrom. V prípade ľadovej verzie pridáme kocky ľadu.

Nápoj je hotový, prajeme príjemný osviežujúci zážitok!